729539626               polfem@op.pl               logo facebook  logo Instagram  logo Pinterest                                           

Unikajcie gumy guar. To cichy i groźny szkodnik.

28.jpg

Na pewno słyszeliście o niej nie raz – guma guar. To popularny dodatek do wielu produktów spożywczych. Czy należy się go obawiać?

 

 

 

Guma guar to organiczny związek chemiczny stosowany, między innymi, jako zagęszczacz produktów żywnościowych. Do niedawna guma guar była także składnikiem tabletek dietetycznych (odchudzających), jednakże stosowanie jej w takich produktach, zostało oficjalnie zabronione przez amerykańską Agencję Żywności i Leków na początku lat 90-tych XX wieku.

 Guma guar to lek na odchudzanie

 

Pęczniejąca w żołądku guma guar, wywoływała uczucie sytości ale także powodowała niebezpieczne zatrucia jelit, dwunastnicy a także mikrowrzody jelit.

Guma guar została uznana za odpowiedzialną za kilka zgonów i uznana za niebezpieczną do stosowania w jakichkolwiek dietach. Dzisiaj dopuszczona jest jedynie do stosowania w przemyśle spożywczym, jako środek zagęszczający, jednak w bardzo małych ilościach. W takich ilościach guma guar nie jest trująca.

Wiele osób ma uczulenie na gumę guar i doświadcza takich reakcji, jak zaczerwienienie, swędzenie czy biegunka po jej spożyciu. Podobne objawy często kojarzone są z nietolerancją glutenu, przez co często dochodzi do błędnego diagnozowania. U niektórych alergików zdarzyły się także przypadki wrzodów lub uszkodzenia jelit czy przewlekłej biegunki (IBS).

Guma guar nie została zakazana w UE

Producenci żywności czasem posuwają się do oszustwa – mieszają gumę guar, gumę ksantanową i gumę celulozową, zaś na etykiecie umieszczają jedynie informację o gumie guar lub żywicy celulozowej.
W lipcu 2007 roku Komisja Europejska wydała ostrzeżenia państwom członkowskim, po wykryciu wysokiego poziomu dioksyn w gumie guar. Badana guma guar pochodziła z Indii, gdzie produkuje się 85% tego specyfiku. Była zanieczyszczona pentachlorofenolem, t.j. pestycydem, który jest zabroniony i nie powinien być stosowany. Zawiera on bowiem dioksyny, które uszkadzają układ odpornościowy.

Gumę guar znaleźć można w bardzo różnorodnych produktach nieomal wszędzie. Ponieważ nigdy nie wiemy, ile jej spożywamy w ciągu dnia, lepiej jej unikać.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.