Dieta bezglutenowa wymusza na nas pewne zmiany – uczymy się nowych dań, nowego stylu życia ale i zaczynamy stosować nowe składniki. Wśród nich znajdują się takie, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
Przejście na dietę bezglutenową niejednokrotnie kojarzy się nie tylko z nowym trybem życia, skomplikowanym jadłospisem, ale także ze zwiększeniem domowego budżetu. Wiele osób postanawia jednak sięgnąć po tańsze odpowiedniki znanych, glutenowych produktów.
Czy wszystkie dodatki chemiczne nam szkodzą?
Niska cena czasem powoduje, że przymykamy oko na to, jak wygląda lista dodatków chemicznych w produkcie.
Zmieniający się tryb życia społeczeństwa, oczekiwania konsumentów oraz coraz bardziej zróżnicowane potrzeby sprawiają, że na styku nauki i sztuki gotowania powstają coraz to nowe pomysły – przemysł spożywczy wie, jak poradzić sobie z naszymi oczekiwaniami. Wprowadzenie tzw. „chemii” i konserwantów do jest naturalnym następstwem rozwoju człowieka. Nie tylko zwiększają one żywotność produktu na sklepowej półce, ale także poprawiają jego smak, kolor oraz zapach.
Skąd wiedzieć, które dodatki chemiczne szkodzą?
Osoby cierpiące na nietolerancje pokarmowe w pierwszej kolejności sprawdzają na ulotce, czy dany produkt jest bezglutenowy. Potem sprawdzamy informacje o kaloriach, węglowodanach czy tłuszczu. Rzadko kiedy sprawdzamy zawartość dodatków chemicznych, a rząd dziwnych nazw i liczb sprawia, że o zakupie decyduje w dużej mierze cena.
Lista dodatków chemicznych staje się coraz dłuższa: barwniki, przeciwutleniacze, środki zagęszczające czy nawet antybiotyki. Wydawać by się mogło, że dozwolone dawki poszczególnych „ulepszaczy” nie mogą nam zaszkodzić. Niestety, spożywanie dużej ilości wysoko przetworzonych produktów może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Są one w szczególności szkodliwe dla osób z nietolerancją pokarmową, alergików czy dzieci.
Ireneusz Chojnacki, dyrektor WWF Polska zaznacza, że większość badań na temat chemii spożywczej jest niepełna. Ich szkodliwość może być stwierdzona dopiero po latach i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak wpłyną one na nasze życie. Niektóre dodatki, uznawane za toksyczne, mogą pozostać w naszym organizmie przez lata sukcesywnie wyrządzając szkody. Jednym spośród bardziej szkodliwych dodatków jest guma guar - naturalny środek zagęszczający pochodzenia zwierzęcego. Może on powodować reakcje alergiczne, astmę czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Należy również pamiętać, że w jednym produkcie można znaleźć więcej niż jedną substancję dodatkową. Bardzo często jest ich kilka, co prowadzi do wzmożonej reakcji i niekorzystnego wpływu na zdrowie.
Jakie konserwanty i dodatki spożywcze możemy jeść bezpiecznie?
W takim razie co jeść? Czy tylko nieprzetworzona, ekologiczna żywność może uchronić nas od różnego rodzaju powikłań i chorób? A co z domowym budżetem i wysokimi cenami produktów bio?
Mimo iż z początku może wydawać się to niemożliwe, unikanie chemicznie modyfikowanej żywność jest bardzo proste. Wystarczy skupić się na naturalnych, prostych produktach takich jak warzywa, owoce, różnego rodzaju kasze, mąki oraz inne naturalne wyroby. Bazowanie na produktach pozbawionych dodatków chemicznych nie tylko poprawi nasz stan zdrowia, ale także zmniejszy domowe wydatki.