729539626               polfem@op.pl               logo facebook  logo Instagram  logo Pinterest                                           

Jak przejść na dietę bezglutenową?

90.jpg

Rozpoczęcie diety bezglutenowej często kojarzy się z wielkim wysiłkiem, trudnościami i drastycznymi zmianami. Nic z tego – na dietę bezglutenową przejść można bardzo łatwo.

Ciągle bóle brzucha, nudności i zmęczenie okazały się być niczym innym jak objawami nietolerancji glutenu, a nawet celiakii. Czas działać i zacząć nową dietę. Wystarczy kilka informacji i zasad, a nowy sposób odżywiania szybko zamieni się w wygodny i naturalny styl życia.

 


1. Naturalne produkty i brak sztucznych dodatków

Liczba bezglutenowych produktów dostępnych w lokalnych supermarketach rośnie z dnia na dzień. Bezglutenowe obiady, przekąski, słodycze czy pieczywo to dziś już normalność. Także ceny, które dawniej odstraszały i groziły szybkim bankructwem, stały się bardziej przyjazne. Zapewne także dlatego coraz mniejszą wagę przywiązujemy do składników danego produktu i nie czytamy etykiet. Ilość dodatków chemicznych nagromadzonych w niektórych produktach bezglutenowych jest wręcz zatrważająca - guma guar czy guma ksantanowa to tylko jedne z wielu notorycznie dodawanych chemikaliów.

Co zatem kupować i co jeść? Bogata w witaminy dieta skupiać powinna się na naturalnych produktach: warzywach, owocach, ryżu czy (w tym przypadku) bezglutenowych otrębach.

 


2. Celiakia i nietolerancja glutenu – edukujmy się

Nietolerancja glutenu czy celiakia to nie koniec świata, warto jednak dowiedzieć się więcej o ich mechanizmach i działaniu: co ją powoduje, jakie są skutki spożywania glutenu, co robić by przykre dolegliwości nie powracały. Czytajcie, pytajcie, edukujcie się.3. Domowe gotowanie, to zdrowe gotowanie bezglutenowe

Kluczem do zdrowego odżywiania i udanego przejścia na dietę bezglutenową jest przygotowanie i zdobycie odpowiedniej wiedzy. Przeczytaliśmy wszystkie książki, artykuły, blogi. Czas wkroczyć do kuchni i zabrać się za gotowanie! Naturalne, domowe posiłki nie tylko gwarantują wysoką jakość, ale także pozwalają uniknąć jakichkolwiek wątpliwości co do składu czy warunków przygotowania potraw. Co prawda coraz więcej lokali dodaje do swojego menu opcję bezglutenową, zazwyczaj jednak jesteśmy „skazani” na jedyne danie oznaczone w karcie znaczkiem „BG”. No a już na marginesie warto wspomnieć: gotowanie domowe jest zawsze tańsze niż jedzenie w restauracjach.

 


4. Znajdź inne osoby, które cierpią na celiakię

Bo przecież w grupie raźniej! Co zrobić dziecku na śniadanie? Co zjeść podczas lunchu w pracy? Czym zaskoczyć gości w Święta? Przejście na dietę bezglutenową nie jest skomplikowane, ale pierwsze tygodnie wymagają wdrożenia się w nową rutynę. Wsparcie ze strony innych osób - rodziny, partnera czy nawet przyjaciół - wydaje się być czymś, co ułatwia to zadanie. Przygotowanie prostych i naturalnych pozwoli na oswojenie się z nowymi smakami i przekonanie „glutenowej” części rodziny do nowych potraw i diety.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.