729539626               polfem@op.pl               logo facebook  logo Instagram  logo Pinterest                                           

Guma ksantanowa - ostrożnie z tym dodatkiem do żywności

30.jpg

Jeśli cierpisz na alergię wywołaną kukurydzą, pszenicą lub soją, unikaj gumy ksantanowej.

 

 

 

Guma ksantanowa jest produktem pochodzącym z fermentacji kukurydzy, pszenicy lub soi. Stosowana jest często jako zagęszczający środek stabilizujący w szerokiej gamie produktów od spożywczych do produktów higieny osobistej. Jest także stosowana w bardzo wielu produktach bezglutenowych – w tym w chlebie i makaronach.Guma ksantanowa – w pełni bezpieczna ale…

Mimo iż uznaje się ją za całkowicie nieszkodliwą w zastosowaniu spożywczym, osoby z nietolerancją na kukurydzę, soję czy pszenicę powinny zachować ostrożność i unikać stosowania produktów z gumą ksantanową. Typowe niepożądane objawy to: migrenowe bóle głowy, swędzenie skóry, podrażnienie nosa i gardła. Zwłaszcza kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny unikać spożywania gumy ksantanowej, ponieważ nie przeprowadzono wystarczającej ilości testów, aby zweryfikować bezpieczeństwo jej spożywania podczas ciąży lub karmienia piersią.


Guma ksantanowa a martwicze zapalenie jelit u niemowląt

Można znaleźć badania potwierdzające związek spożywania gumy ksantanowej przez niemowlęta a martwiczym zapaleniem jelit u niemowląt (NEC). „New York Times” opublikował artykuł dotyczący tragicznej śmierci niemowląt, u których rozwinęła się ta choroba po spożyciu mleka modyfikowanego substancją, zawierającą gumę ksantanową. W dwóch artykułach przeanalizowano przypadki NEC, związane z gumą ksantanową i chociaż nie ma wystarczających danych do ustalenia związku przyczynowego, powszechnie uważa się, że guma ksantanowa spowodowała zwiększoną produkcję kwasów tłuszczowych w jelitach noworodków, co przyczyniło się do rozwoju tej choroby.


Podsumowując: guma ksantanowa to popularny i bezpieczny dodatek do żywności. Znajdując ją w składzie produktu często przez nas spożywanego, bądźmy ostrożni. Wprawdzie jest to produkt całkowicie bezpieczny, ale uważać na niego muszą osoby uczulone na pszenicę, kukurydzę lub soję.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.