729539626               polfem@op.pl               logo facebook  logo Instagram  logo Pinterest                                           

Spokojnie, to tylko gluten

26.jpg

„Gluten nawet w najmniejszej ilości szkodzi” – twierdzą niektórzy. Czy rzeczywiście tak jest? Czy minimalna ilość glutenu szkodzi osobom chorym na celiakię i inne schorzenia jelita? 

Osoby cierpiące na celiakię reagują źle na obecność glutenu w produktach spożywczych. Już niewielka ilość może u tych szczególnie wrażliwych wywołać niepożądane reakcje alergiczne. Jednakże warto pamiętać, że nie każda ilość spełnia definicję „niewielkiej ilości”.

Na całym świecie dopuszcza się oznaczanie produktu jako bezglutenowy, mimo że zawiera on niewielkie ilości glutenu. Granicą przyjętą szeroko na świecie jest 20 mg glutenu na kilogram produktu. To bardzo, bardzo mało. Obrazowo można to pokazać tak: jeśli mamy milion ziarenek piasku, to jedynie dwadzieścia ziarenek wśród nich to gluten.


 


Ile glutenu nie zaszkodzi?

Badania, które przeprowadza się w wielu krajach dowodzą, że osoby dotknięte celikią, tolerują niewielkie ilości glutenu w diecie. Najlepsze dostępne obecnie dowody naukowe wskazują, że 20 do 50 mg glutenu na kilogram w żywności nie wpływa negatywnie na zdrowie zdecydowanej większości osób z celiakią. Uznano więc granicę 20 mg na kilogram za bezpieczniejszą. Potwierdza to Codex Alimentarius (Kodeks Żywnościowy) dla żywności specjalnego stosowania dietetycznego dla osób nietolerujących glutenu.

W Polsce przyjęto widełki, określające czy produkt jest bezglutenowy. Oznaczenie takie jest możliwe, gdy ilość glutenu mieści się w przedziale 5 - 20 mg na kilogram produktu. Dzięki temu uściśleniu, laboratoria badawcze określają dokładniej ilość glutenu.


 

 


Substancje chemiczne w daniach bezglutenowych

Dopuszczalna ilość glutenu nie wywołuje negatywnych skutków. Co więc, jeśli nadal czujemy się źle po spożyciu dań bezglutenowych? Może negatywne skutki wywołane są przez związki chemiczne, tak chętnie dodawane do różnego rodzaju produktów? Warto to sprawdzić.

Na naszym blogu znajdziecie opisy i efekty działania niektórych dodatków, które znajdują się w produktach bezglutenowych. Jednym z ciekawszych ale i groźniejszych jest guma guar. Wywołuje podobne negatywne objawy co gluten, dlatego najczęściej mylona jest właśnie z nim.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.