729539626               polfem@op.pl               logo facebook  logo Instagram  logo Pinterest                                           

Mąka kukurydziana – niedoceniana podstawa dań bezglutenowych

184.jpg

Mąka kukurydziana nie jest najpopularniejszym produktem w polskich domach. Na szczęście pojawia się w nich coraz częściej. I dobrze, bo powodów, by zaopatrzyć swoją spiżarnię w tę ultradrobną mąkę jest wiele!

Czym dokładnie jest mąka kukurydziana? Mąka kukurydziana to rodzaj mąki, która mielona jest z całych suszonych ziaren kukurydzy. Zawiera łuskę, kiełki i bielmo kukurydzy i jest uważana za mąkę pełnoziarnistą. Mąka kukurydziana jest zwykle żółta, ale może być również biała lub niebieska, w zależności od rodzaju użytej kukurydzy. Jej konsystencja jest delikatna i gładka, podobna do mąki pełnoziarnistej. Jak wszystkie mąki, mąka kukurydziana nadaje strukturę wypiekom i innym potrawom.

Mąka kukurydziana nie smakuje zbyt dobrze na surowo, ale poddanie jej obróbce termicznej - czy to poprzez pieczenie, smażenie czy grillowanie - uwalnia jej ziemisty, słodki smak. Mąka kukurydziana jest niezwykle wszechstronna i można ją włączyć do przepisów na pieczywo, babeczki, gofry, naleśniki, panierowane i smażone potrawy, bliny i nie tylko.

Jaka jest różnica między mąką kukurydzianą a skrobią kukurydzianą?

Skrobia kukurydziana i mąka kukurydziana pochodzą z kukurydzy, ale różnią się profilami składników odżywczych, smakami i zastosowaniami. Mąka kukurydziana to drobno zmielony proszek z całych ziaren kukurydzy. Tym czasem skrobia kukurydziana jest również drobnym proszkiem, ale wytwarzanym tylko ze skrobiowej części kukurydzy.

Ze względu na różne wartości odżywcze i metody przetwarzania mają różne zastosowania kulinarne. Co więcej, w niektórych częściach świata ich nazwy mogą okazać się mylące, bowiem czasem stosowane są wymiennie.

kukurydza - źródło bezglutenowej mąki
kukurydza - źródło bezglutenowej mąki

Wartości odżywcze mąki i skrobi kukurydzianej

Zarówno mąka kukurydziana, jak i skrobia kukurydziana są wytwarzane z kukurydzy. Mąka kukurydziana jest wynikiem mielenia całych ziaren kukurydzy na drobny proszek. Skrobia kukurydziana zaś jest bardziej rafinowana i wytwarzana poprzez usuwanie białka i błonnika z ziarna kukurydzy, co pozostawia jedynie skrobiowy środek zwany bielmem.

Oprócz dostarczania większej ilości błonnika i białka, mąka kukurydziana zawiera witaminy z grupy B, żelazo, potas, magnez i kilka innych składników odżywczych. Skrobia kukurydziana nie zawiera witamin z grupy B i znacznie mniejsze ilości innych składników odżywczych w porównaniu z mąką kukurydzianą.

Podobnie jak kukurydza, mąka kukurydziana ma ziemisty i słodki smak. Może być stosowana jako dodatek lub zamiast mąki pszennej do pieczywa, naleśników, gofrów i ciast, aby nadać posmak kukurydzy. Podsumowując: mąka kukurydziana ma ziemisty, słodki smak podobny do całej kukurydzy, podczas gdy skrobia kukurydziana jest bez smaku.

A co z masą harina?

Nie należy mylić mąki kukurydzianej z masą harina, podstawową mąką kuchni meksykańskiej, która jest używana do robienia tortilli i tamales. Masa harina ma delikatną, gładką konsystencję i jest wytwarzana z drobno zmielonych ziaren kukurydzy namoczonych w wodzie wapiennej lub wodorotlenku wapnia.

Co zrobić z mąki kukurydzianej?

Mąka kukurydziana to wszechstronny składnik, który może poprawić teksturę i smak wielu potraw. Użyj mąki kukurydzianej jako panierki do smażonej ryby lub okry, dodaj ją do gofra lub ciasta naleśnikowego, aby uzyskać pyszne śniadanie lub wykorzystaj w chlebie, babeczkach lub ciastach. Możesz także łączyć mąkę kukurydzianą z innymi mąkami, takimi jak mąka pszenna i mąka pełnoziarnista.

 

mąka kukurydziana
mąka kukurydziana
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.