Pierogi to polska tradycja. Nieważne, czy wolicie je ruskie, na słodko z serem czy z kapustą i grzybami – ich przygotowanie często kojarzy się z wielkim wysiłkiem. Nasz przepis na bezglutenowe pierogi jest prosty, szybki i składa się z jedynie 3 składników! Te pierogi bez glutenu doskonale zastąpią tradycyjne polskie danie.
Z jednego opakowania mieszanki można ulepić ok. 60 bezglutenowych pierogów.
Jeśli nigdy wcześniej nie przygotowywałeś bezglutenowych pierogów może wydawać się to nie lada wyzwaniem. Jakiej mąki użyć, w jakich proporcjach, czy tak samo się je klei, jak gotować. Te i inne pytania na pewno kołatają się wam po głowie, gdy myślicie o bezglutenowych pierogach. Prawda jest taka, że bezglutenowe pierogi to nic strasznego! Wystarczy nasza bezglutenowa mieszanka na pierogi, olej, wrzątek i gotowe. Zobaczcie sami.
Składniki:
- 500 g mieszanki na bezglutenowe pierogi
- 70g oleju
- 260 g wrzątku
1.Odsypujemy 50g mieszanki, a pozostałą część wsypujemy do miski i dodajemy olej. Mieszamy i stopniowo dolewamy wrzątku, aż powstanie klejące się ciasto.
2.Odłożoną część mieszanki wysypujemy na stolnicę. Z miski wykładamy ciasto i wyrabiamy do czasu, aż weźmie, wysypaną na stolnicę, mieszankę i stanie się plastyczne.
3.Po wyrobieniu, ciasto odkładamy na talerz i przykrywamy folią. W czasie
wałkowania, do podsypywania, używamy mąki ryżowej. Nigdy nie wałkujemy więcej niż 1/4 część ciasta. Od razu wykrawamy krążki i lepimy pierogi.
Rozwałkowanie zbyt dużego kawałka, może powodować wysychanie ciasta i stwarzać problemy przy sklejaniu pierogów. Farsz powinien być zwarty i niezbyt
wilgotny.
Ważne: zaraz po zrobieniu pierogi należy gotować lub zamrozić.
Gotowanie:
Świeżo ulepione lub zamrożone pierogi rzucić na lekko gotującą się wodę. Po wypłynięciu, gotować około 2 minuty. Wyjmować, delikatnie, cedzakiem na półmisek.
*Przepis na farsz z kapusty i grzybów można znaleźć tutaj